Náboženství a byznys

Jaká je role náboženství v dnešním světě obchodu a reklamy? Slučuje se křesťanská morálka a principy prodeje za každou cenu? Pokud ne, lze tyto principy začít uplatňovat, aniž by vás to obchodně poškodilo?

Tradiční nábožentsví pochopitelně vznikala v době, kdy obchod existoval a bujel stejně, jako kdykoliv v historii lidstva. Ale vše bylo milionkrát menší a rovněž dosah a dopad potenciálního marketingu (považujeme-li za marketing například i nahaněče před malým koloniálem) byl pouze lokální. To vše se změnilo nástupem internetu, kdy dnešní sofistikované metody online marketingu mají doslova dopad na miliardy lidí. Najměte si odborníka na PPC nebo Facebook reklamu a budete se divit, jak přesně dokáže zaměřit a zacílit vaše kampaně. Specialista na optimalizaci pro vyhledávače zase vaše stránky přivede potenciálním klientům doslova až pod nos. Tyto možnosti jsou fascinující a direct marketing a reklama přesněji a přesněji zacílená přímo na jednotlivce je jendoznačný směr vývoje.

Toto je lehce konzervativní téma… křesťanská společnost je v mnoha ohledech přizpůsobivá a flexibilní.  Nicméně konzervativismus a křesťanská morálka kráčí ruku v ruce a v minulosti přijali fúzi křesťanské morálky a svobodné tržní ekonomiky jako základ tradiční, řekněme kapitalistické společnosti. Jaká je nejrozvinutější země světa? USA. Ekonomicky, důrazem na tradiční hodnoty, jako jsou svoboda a volný trh, dlouhodobě vedou svobodný svět a udávají dobrý tón. A důrazem na křesťanské hodnoty pochopitelně oplývají republikáni, tedy řekněme pravice. Což, nepřekvapivě, bývají obvykle podnikatelé, byznysmeni, vyšší třída.  Takže velmi, velmi zjednodušeně bychom mohli říci, že pravice alias podnikatelé a byznysmeni tvoří mantinely a pravidla, psaná i nepsaná, pro svět byznysu a tedy i reklamy, internetové reklamy a podobně. A levice, tradiční evropská francouzského střihu i dnešní městsko-liberální levice mluví ústy dnešních masmédií, která jsou většinou levicová a naladěná proti kapitalisticky. Vezmeme -li snad nejtradičnější a nejryzejší hodnotu, jakou je svoboda, kapitalismus se snaží prosazovat ji snad od pradávna. Zatímco levice, levicové vlády a média, se snaží tyto sovobdy potlačovat, prosazují státní regulace na úkor svobodného trhu, uměle tvořené subvence, progresivní zdanění, dotace, socialistické manýry obecně. Je to věčný boj mezi dvěmi myšlenkovými proudy, levice obviňuje pravici z nedostatku morálky a pravice levici z přesně toho samého…. No, nějaká pravidla asi potřeba jsou, na tom se nejspíš shodnou všichni mimo libertariánů, ale jejich přemíra škodí, to vynikne velmi lehce ve srovnání byznys prostředí Evropy a USA.

Ok nechal jsem se unést . Ale na druhou stranu je to můj post a jak říká klasik, když se vám to nelíbí a nesouhlasíte s tím, tak to  nečtěte.