Jak vybrat SEO agenturu

Jak vybrat? Kolik utratit? Vyplatí se dražší konzultant, nebo stačí levné řešení od kamaráda, co dělá webdesign?

kolik stojí dobrá optimalizace

V  první řadě cena. Na toto asi neexistuje jednoznačná odpověď. Ale je to stejné, jako v jakémkoliv jiném oboru lidské činnosti. Máme dva okraje, na jednom superlevného kluka odvedle, co “dělá na počítači” a nabídne, že o SEO se vám postará. Pokud máte malý web, na kterém já nevím, například píšete o přírodě a chcete, aby vaše stránky občas někdo našel, nemáte žádné ambice web monetizovat a nepotřebujete za každou cenu být na první straně, může to stačit a vlastně ani nikdy nezjistíte, zda to co udělal nějak ovlivnilo funkčnost stránek. Pokud ale máte stránky, které mají za úkol vydělávat peníze, potom se už pravděpodobně bez profesionálů neobejdete. Projděte internet, najdete jich spoustu, například Digital Flow SEO, ale spoustu a spoustu dalších. SEO v roce 2017 prostě není to SEO, které jste “uměl” v roce 2000 pro Seznam. Algoritmy jsou složitější a vlastně dnes už ani nevím o amatérovi, který by SEO ovládal. Potkávám MNOHO lidí, kteří tvrdí, že ano, že o SEO ví všechno. Bohužel, typicky jsou to kluci od webdesignu nebo kodéři a jsou plni sebevědomí… Moje rada – jestli potřebujete opravdu dobré SEO, potřebujete specialistu.

levní vs drazí

Což mne přivádí k dalšímu bodu. Syndrom “já dělám všechno”. Stejně jako v předchozím bodě záleží na tom, co chcete a proč. Ale na druhou stranu, proč byste proboha potřeboval SEO na web, který vlastně ani nijak optimalizovat nepotřebujete? Je to trochu nesmysl a uvádím jej vlastně jen pro vyvážení. Vlastně mne nenapadá situace, kdy bych mohla dodporučit amatéra. Protože jako v každé jiné situaci, i tady dostanete tolik, kolik zaplatíte. A přiznejme si, každý z nás zná někoho, kdo tak trochu umí všechno. Ale v tom je zároveň ten problém. V tom “tak trochu”. Trochu FB, trochu Instagram, trochu email, trochu SEO… Takový člověk může vaše SEO zlepšit, to jistě. Ale nikam zásadně vás neposune, protože prostě nemůže být špička. Logicky, dnes při složitosti všech odvětví marketingu můžete jen těžko být opravdu dobrý ve všem.

cena za dobré seo

Takže to vypadá, že doporučuji najmout nejdražšího profesionála, kterého najdete, haha. Ale tak to není. Vycházejte z toho, v jakém odvětví se pohybujete. Jste li v málo konkurenčním odvětví, kde většina konkurence za marketing neplatí, asi ani vy nepotřebujete super drahého konzultanta. Ale jestli jste v tvrdé konkurenci, kde je samozřejmé, ža každý má budget na marketing, tady už to bude vyžadovat seriózní investici. A jedinou otázkou bude, aby se vám investice vrátila.